Jóga

JógaJóga je souhrn velkého počtu metod cvičení, které vám za pomocí speciálních technik umožní propojit vaše tělo s myslí? Zní to možná komplikovaně ale není to tak. Pokud začnete cvičit jógu ať už z jakéhokoliv důvodu, dostanete se do situace, kdy se budete pokoušet sjednotit vaše tělo s myslí. Jóga je kombinací fyzického cvičení a duchovní meditace. Přitom duchovno, nemusí hrát při cvičení žádnou roli. Jóga je typická především pro Asii, ale dnes už je natolik rozšířená, že ji najdeme prakticky po celém světě. Jóga je patrně nejpopulárnější v Indii, tedy v zemi, kde převládají náboženství jako je např. hinduismus, islám, nebo buddhismus. Ve všech těchto náboženstvích hraje jóga určitou roli. Křesťané se modlí, buddhisté zas meditují, netřeba asi probírát co je pro člověka prakticky užitečnější.

Slovo Jóga by se dalo přeložit jako spojení. Vysvětlení tohoto termínu není úplně jednoduché a často se význam liší. Spojení je myšleno

ve vztahu s bohem, tedy obnovení původního pouta. Pokud bychom měli popisovat věci jako je např. historie jógy, museli bychom se vrátit v čase zhruba 1000 let před n.l. Původ jógy a její cíle se v historii různí. Někde byla jedním z hlavních způsobů meditace, jinde zas projevem uctívání. Jedno měla ale vždy společné a to najít v mysli člověka klid a harmonii.

Jóga v denním životě

Jóga v denním životěJóga v denním životě je prostředek, jak se odpoutat od starostí a způsob jak se můžeme naučit aktivně relaxovat, ale co je vůbec podstatou samotné jógy? Jóga je prostředek jak se můžeme odpoutat od našeho já (ega). Ego je něco co si vytváříme po celý život a dalo by se říci, že je to naše vlastní faleš. Mnoho lidí si vytváří nějaký obraz, jak se chovají, oblékají, zkrátka by se dalo říci jaký mají styl. Toto ego je ale přetvářka, protože prakticky nikdo není takový jaký se jeví. Je takový jaký chce, abychom jej vnímali. Toto ego nese v našem tělě spoustu problémů a to jak psychických tak fyzických. Jóga je prostředkem jak se můžeme od našeho ega odpoutat a přitom zůstat samy sebou jakými doopravdy jsme. Když se narodíme, dalo by se říci, že jsme v tom nejvrcholovatějším stavu, jakého nám jóga může pomoci dosáhnout. Náš život totiž neovlivňuje naše ego, ale jsme samy sebou, teprve postupem času si samy o sobě vytváříme falešnou představu, které nás nutí každý den svádět vnitřní boj. Za pomoci jógy se tohoto falešného ega můžeme zbavit a najít vnitřní klid. V některých knihách se používá termín osvícení, ale ten zní pro mnoho lidí stále jako něco nepříjemného, co musí být za každou cenu spojené s nějakým náboženstvím. Pokud se budete józe věnovat delší čas, pochopíte, že náboženství nemusí mít s cvičením naprosto nic společného, pokud samy nechcete.

Jóga dvd

dvd jógaExistují různá jóga dvd, kde máte natočené metody cviků. Tyto dvd mají tu výhodu, že přesně vidíte jak se má daný cvik provádět a jak u něj máte správně dýchat. Druhá zmíněná věc, tedy dýchaní, je velmi podstatným faktorem, který ovlivňuje kvalitu našeho cvičení. Při nesprávném dýchání nám může být cvičení nepříjemné, může se nám udělat nevolno a některé cviky bez správného nádechu či výdechu ani není možné provést, proto tento faktor určitě neopomínejte. Kvalita dvd jógy se může lišit. Podstatné je především to, že se naučíte správně provádět cviky. Pokud studujete jógu z knihy, asi nedostane z obrázků přesnou představu, jak daný cvik provést. Proto nákup jóga dvd určitě doporučujeme. Lidem, kteří berou jógu jako formu cvičení, tento postup určitě prospěje. Na druhou stranu je velice těžké posoudit, jak moc kvalitně na tom jsou tyto dvd s duchovním výkladem o který určitě mnoho lidí také stojí. Obecně se dvd zaměřují především na cviky, knihy spíše na filozofii.

Jóga Praha

Pokud chcete cvičit Jógu v Praze, máte na výběr mnoho možností. V podstatě ve většině fitcenter jsou k dispozici velké tělocvičny, kde se cvičí fitness aerobic, pilates, nebo právě zmíněná Jóga. Zkuste tedy najít nejblížší Wellness centrum, nebo posilovnu a informujte se na recepci. Jógu můžete cvičit např. v Balance Club Brumlovka, Bikram Yoga Prague, Bugifit, Bodypoint 929, Fitgallery, atd.Tip na dovolenou:

Plánujete dovolenou do Karibiku? Pak je Kuba to správné místo pro Vás. Varadero nabízí jak levné tak i luxusní ubytování a na výlet si můžete zajet na místa jako je Havana nebo třeba Santiago de Cuba.

Řecký ostrov Rhodos nabízí návštěvníkům teplé počasí a celou řadu zajímavých památek. Čekají na Vás báječná letoviska jako je např. nikdy nespící Faliraki nebo klidnější Kolymbia.

Navštivte nejčtenější magazín o tetování Kérky.cz